• Parafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w SkoczowieParafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w Skoczowie
  • Parafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w SkoczowieParafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w Skoczowie
  • Parafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w SkoczowieParafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w Skoczowie
  • Parafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w SkoczowieParafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w Skoczowie
  • Parafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w SkoczowieParafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w Skoczowie
  • Parafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w SkoczowieParafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w Skoczowie
  • Parafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w SkoczowieParafialna Wspólnota Modlitewno - Ewangelizacyjna św. Bogurodzicy w Skoczowie

Wspólnota modli się w stałych intencjach:

1.  Za tych, którzy powierzają swoje sprawy naszej modlitwie przesyłając je drogą internetową lub inną

2.  Za wszystkie posługi w naszej wspólnocie

3.   Za wspólnotę o wiarę, dary, charyzmaty dla niej, za kapłanów prowadzących wspólnotę

4.  W intencji wszystkich przychodzących na Mszę z modlitwą o uzdrowienie

5.  Za nasze rodziny, za chorych ze wspólnoty, o nabór nowych osób do wspólnoty.

6.  Za rodziny

7.  Za kapłanów

8.  Za ewangelizacje

9.  Za ojczyznę, za rządzących

 

HISTORIA POWSTANIA

        Na początku 2000 roku w Szkole Nowej Ewangelizacji (wtedy taka nazwę nosiła nasza wspólnota) im Św. Bogurodzicy przy Parafii Matki Bożej  Różańcowej na Osiedlu Górny Bór w Skoczowie zaczęły pojawiać się osoby po terapii leczenia zespołu uzależnień od alkoholu. Podczas leczenia poznali się z ludźmi, którzy na swej drodze spotkali Jezusa Chrystusa i dzielili się tym jak to spotkanie miało wpływ na ich dalsze życie, oraz tym jak ich zmieniło i jak Jezus wypełnił w ich życiu pustkę, którą sami próbowali wypełnić alkoholem.

       Te spotkania z Jezusem przez innych ludzi sprawiły, że w ich sercach zrodziło się pragnienie zaproszenia Jezusa do swego życia i uczynienia zeń autorytetu, który poukładałby ich świat wartości. Pełniejsze spotkanie z Jezusem nastąpiło podczas kursu Filip, kiedy to osobiście mogli oddać Jemu życie i ogłosić Go Panem swego życia. Już wtedy żyli wolnością od alkoholu, albowiem Jezus zabrał od nich obsesję picia, a płynąca z tego radość połączona z radością płynącą z darowania win nie pozwalała im milczeć. W sercach zaś rodziło się pragnienie dzielenia się tym czego doświadczyli od swego nowego Pana z innymi, a przede wszystkim z tymi, którzy nadal pozostawali w niewoli alkoholu, a pragnęli zmiany życia na lepsze. Jednak na ówczesny czas taka forma pomocy innym uzależnionym nie była możliwa pozostawało czekać. 

      Oczekując na spełnienie swoich pragnień trwali na modlitwie wraz z całą wspólnotą i spotykali się nieoficjalnie raz w tygodniu, wspierając się nawzajem w swojej trzeźwości. Otarli się również co prawda o świeckie metody trzeźwienia (mityngi), ale nie znaleźli tam zaspokojenia swoich potrzeb przemiany duchowej. Spotkali się tam z określaniem Boga mianem „siły wyższej”, a to wydawało im się nietrafne, również postawa uczestników mityngu obrażała ich uczucia, które żywili względem swego Wybawcy. Sprawiło to, że zrazili się do tej propozycji drogi trzeźwienia. Jednocześnie umocniło to ich przekonanie o konieczności niesienia prawidłowego wizerunku Boga w szeregi osób uzależnionych od alkoholu. Oczekiwanie było, również, czasem poddawania się woli Bożej i wzrastania w wewnętrznej przemianie czasem, w którym Pan przygotowywał ich do dzieła które zamierzał im powierzyć.

     Po niespełna dwóch latach oczekiwań pod koniec 2001 roku w lokalnej prasie ukazała się notatka informująca o tym, że do Skoczowa zostanie przeniesiony Ośrodek Leczenia Uzależnień od Alkoholu z Katowic Szopienic. Ta wiadomość była bodźcem do działania. Rozpoczęły się rozmowy z kierownictwem ośrodka o możliwości prowadzenia ewangelizacji wśród pacjentów. Rozmowy zakończyły się pozytywnie droga do ewangelizacji wśród osób uzależnionych od alkoholu została otwarta. Wypełnieniem dzieła była trwająca w tym samym czasie reorganizacja Wspólnoty Szkoły Nowej Ewangelizacji. Jednym z wyznaczonych przez nią nowych kierunków ewangelizacji była ewangelizacja wśród osób uzależnionych od alkoholu. Następstwem tego było wyłonienie grupy osób, które miały tę ewangelizację prowadzić one to rozpoczęły głosić Słowo Boże w przeniesionym z Katowic-Szopienic do Skoczowa Ośrodku Leczenia Uzależnień. Regularna ewangelizacja rozpoczęła się w 26 stycznia 2002 roku. Spotkania ewangelizacyjne odbywają się w czwartki, a w soboty Msza Święta.

 

      A oto kilka zdjęć z działalności wspólnoty w Ośrodku (Wszystkie widoczne na zdjęciach osoby to wyłącznie członkowie naszej wspólnoty. Nie umieszczamy zdjęć pacjentów.) 

     Nasza ewangelizacja w Ośrodku leczenia Uzależnień w Skoczowie na ul. Katowickiej to spotkania z pacjentami
przypominanie podstawowych prawdy wiary. Ewangelizację prowadzimy wg kerygmatu poświęcając każdy kolejny tydzień na inny temat.

        

  

                                            

       W okresie Wielkopostnym przed Wielkanocą przeżywamy z pacjentami mękę Jezusa uczestnicząc we
wspólnej Drodze krzyżowej.

                                                                                                    

     Podczas Świąt Bożego Narodzenia wraz z pacjentami składamy sobie życzenia.

                                                                                     

       Doceniamy ważność naszego rozwoju duchowego i to, że bez niego nasza ewangelizacja straci na wartości dlatego
przynajmniej raz do roku organizujemy rekolekcje. Rekolekcje są wspólne jak i dla grupy ewangelizującej na OTU
tak i dla Bet Szemesz. To nasze ostatnie spotkanie w Klasztorze Franciszkanów w Górkach k. Skoczowa    .

                                                                    

                                                                                                    

 

       Dzieło charytatywne powstało w roku 2002, kiedy to Brat Albert Chmielowski był po raz pierwszy patronem roku naszej wspólnoty. Oficjalnie to dzieło zaczęło istnieć od momentu, kiedy to nasz Pasterz (wtedy ks. Piotr Kocur) na rekolekcjach dla naszej wspólnoty powołał osoby odpowiedzialne za poszczególne posługi.
        Naszą pomocą obejmujemy osoby ubogie nie tylko z naszej parafii, ale także z okolic. Pomoc w różnych formach otrzymuje każdy potrzebujący, który się do nas zgłasza. Oczywiście w granicach naszych możliwości.

        Pomoc udzielana przez naszą grupę przybrała następujące formy:

1. Zbiórka i wydawanie używanej odzieży.
Odzież można oddać codziennie do skrzyni umieszczonej przy Kaplicy pod zadasze niem
Wydawanie odzieży odbywa się w każdy poniedziałek od godz.16:30 do 18.00

2. Pośredniczymy w przekazywaniu używanych mebli oraz sprzętu RTV i gospodarstwa domowego dla osób ubogich. Prowadzimy skrzynkę kontaktową, dzięki której możemy otrzymywać różne informacje od osób potrzebujących jak i ofiarujących swoją pomoc lub różne rzeczy.


3. Utrzymujemy stały kontakt z ludźmi będącymi w różnorakich potrzebach życiowych, odwiedzamy w domach, rozeznajemy środowisko.

4. Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy rozdajemy najuboższym osobom i rodzinom paczki żywnościowe. Żywność zostaje zakupiona dzięki ofiarności naszych parafian oraz jest darowana przez sponsorów.

5. Posiadamy skarbonkę „Wdowi grosz”, która jest umieszczona w kościele przy wejściu – zebrane pieniądze z tej skarbonki w większości przeznaczmy na zakup leków dla najuboższych lub też inną pomoc w nagłych potrzebach .

       Wszelkie zapytania lub też informacje o swoich potrzebach lub chęci przekazania nieodpłatnie mebli lub rzeczy należy kierować do naszej skrzynki kontaktowej, ewentualnie pod nr Tel. 667 277 868

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liturgia dnia

Polecamy

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
92582

Odwiedzający

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Logowanie

Logowanie możliwe tylko dla członków wspólnoty

Datki na ubogich

Prowadzimy też działalność charytatywną. Nasze środki finansowe są bardzo ograniczone, dlatego ogromną pomocą, dającą możliwość wspomożenia większej ilości potrzebujących, będzie każde wasze wsparcie. Serdecznie dziękujemy!

Podajemy konto, z którego pieniądze są przeznaczone na pomoc ubogim.

Rzymskokatolicka Parafia p.w. M. B. Różańcowej w Skoczowie
Akcja charytatywna
Bank Spółdzielczy Skoczów

19 8126 0007 0003 5129 2000 0020

Mapa

Kontakt

ul. Harcerska 12
43-430 Skoczów
Polska

E-mail: bogurodzica@ox.pl
Tel.: (33) 857 71 60